Singapur: Zakon iznad svega
Ako ste s Balkana, poznatog po nefunkcionalnim zakonskim rješenjima i hroničnom nedostatku uređenosti, sigurno vam često zasmetaju nedostatak reda i nepoštivanje zakona. Istovremeno, zamislite da postoji država koja kažnjava poslodavce koji ne isplaćuju svoje radnike na vrijeme, u kojoj možete otići u zatvor zbog upotrebe tuđe Wi-Fi mreže bez odobrenja ili u kojoj vas zatvorska kazna čeka ukoliko ste razvili naviku prelaženja ulice mimo za to predviđenih mjesta. Zamislite da postoji zemlja gdje oni koji vrše nuždu u liftu bivaju uhapšeni ili gdje oni koji pljuju po ulici dobiju po džepu u tolikoj mjeri da im se zavrti u glavi. Zvuči neizvodivo? A jeste li znali da jedna takva država već postoji?
Malo je zemalja u svijetu tako fascinantnih kao što je to Singapur, republika sa oko 5,9 miliona stanovnika natiskanih na teritoriji čija površina iznosi otprilike kao 57% površine Kantona Sarajevo, odnosno manje od jedne četvrtine metropolitanskog područja Beograda. Nepunih 60 godina nakon stjecanja nezavisnosti od Velike Britanije i Malezije, Singapur je u samom vrhu zemalja svijeta prema privrednom razvoju, visini životnog standarda ili dužini očekivanog životnog vijeka. U decenijama svoje nezavisnosti, Singapur je postao primjer izuzetno funkcionalne države koja odgovara potrebama građana u svim sferama života. Zbog visokog životnog standarda za ovaj grad-državu postoji slogan koji na engleskom jeziku kaže Singapore is a fine city. Ali, njegovo značenje je dvostruko, jer osim pozitivnog značenja riječi fine (fin, lijep, dobar, čist), Singapur je naročito zanimljiv i poznat po mnogim zakonskim rješenjima kakve ćete teško vidjeti igdje drugdje, a zbog čijeg kršenja biste mogli platiti masne novčane i nenovčane kazne (fine – kazna, globa, novčana kazna).
Naprimjer, jeste li znali da već u slučaju prvog prijestupa poslodavac može biti kažnjen sa 5.000 singapurskih dolara (1 S$ = 0,64 EUR = 1,26 KM) ili zatvorskom kaznom u trajanju do šest mjeseci ukoliko zakasni s isplatom plaće radniku duže od sedam dana, odnosno duže od tri dana u slučaju isteka ugovora o radu? Ili da kazna za ilegalan download digitalnih sadržaja iznosi do 20.000 S$ i do šest mjeseci zatvora za one koji prvi put krše zakon? Kazna za ilegalne distributere digitalnih sadržaja je do pet godina zatvora i do 100.000 S$! Čak i upotreba tuđe Wi-Fi mreže nezaštićene šifrom bez odobrenja njenog vlasnika dovodi vas u problem zvani kazna od 10.000 S$ ili do tri godine zatvora!
Posebna pravila koja vrijede za korištenje javnog prijevoza uključuju zabranu konzumiranja hrane ili pića (kazna 500 S$), pušenja (kazna 1.000 S$), unošenja zapaljivih materija (kazna 5.000 S$), kao i zabranu unošenja duriana – južnoazijskog voća izuzetno jakog mirisa kojeg većina smatra izrazito neugodnim (kazna 500 S$).
Singapur je posebno čuven po čistoći grada, o kojoj brine oko 50.000 radnika, odnosno svaki 118. stanovnik grada! U skladu s time, kazne za nepoštivanje propisa o čistoći su visoke. Nepuštanje vode u javnom toaletu je kažnjivo sa 150 S$, dok su svi liftovi opremljeni detektorima mirisa urina, pa se u slučaju uriniranja u liftu kabina automatski zatvara do dolaska policije koja hapsi počinioca! Bacanje otpadaka kroz prozor kažnjivo je sa 2.500 S$ i/ili do šest mjeseci zatvora. Bacanje opušaka od cigareta ili omota bombone/čokoladice na ulici ili u javnom prostoru kažnjivo je sa 300 S$, dok se bacanje limenki ili boca smatra prijestupom zbog kojih idete na sud koji vam izriče prikladnu kaznu. U slučaju ponavljanja prijestupa, kršitelji propisa se „preodgajaju“ obaveznim radom u vidu čišćenja javnih površina. Tom prilikom nose prsluke u fluorescentnim bojama koje svim prolaznicima ukazuju na to da se radi o kaznenom radu. Pljuvanje na ulici je kažnjivo s 1.000 S$, a posebna kazna predviđena je za bacanje žvakaće gume u iznosu od 1.000 S$, dok je klima utjecala na uspostavljanje posebno bizarnog pravila – kazne od 200 S$ ukoliko ste uhvaćeni u uzgoju komaraca, makar to činili i u svom privatnom prostoru!
Porezi na cigarete i duhanske proizvode su važan izvor prihoda za zemlju. Kako bi se maksimizirao prihod od tih poreza, posjetitelji Singapura u zemlju mogu unijeti ne više od jedne načete kutije cigareta. Za svaku dodatnu kutiju cigareta koju pokušate unijeti plaćate kaznu od 200 S$ po kutiji. Jednako visoka je kazna za pušenje u javnom prostoru, koji pored zatvorenih prostora uključuje i sportske terene, igrališta za djecu, potputnike za pješake ili stajališta javnog prijevoza. Prodaja cigareta maloljetnim osobama kažnjava se kaznom u visini od vrtoglavih 10.000 S$.
Neke od zanimljivijih kazni su i one u saobraćaju. Upotreba telefona prilikom upravljanja vozilom kažnjava se s 1.000 S$, 12 kaznenih bodova i/ili čak i zatvorskom kaznom u trajanju do šest mjeseci! Pješaci koji nepropisno prelaze ulicu (mimo pješačkih prijelaza ili za vrijeme crvenog svjetla za pješake) plaćaju kaznu u iznosu 500 S$ u slučaju prvog prijestupa. Za ponavljače ovog prekršaja vrijedi kazna u visini do 2.000 S$ praćena zatvorskom kaznom do šest mjeseci!
Homoseksualnost je u Singapuru zabranjena i smatra se aktom protiv prirode. Za sudjelovanje u odnosu homoseksualnog karaktera može biti izrečena kazna zatvora u trajanju do dvije godine. Istovremeno, zabranjeno je kretati se bez odjeće čak i u vlastitom domu. Ukoliko vas neko vidi u takvom izdanju koje se smatra promoviranjem pornografije, ima puno pravo prijaviti vas zbog kršenja propisa.
Konzumiranje narkotika je strogo kažnjivo, čak i u slučaju konzumacije u inozemstvu! Naime, policija Singapura je ovlaštena testirati na narkotike bilo koga – i domaće i strane državljane – a kažnjavaju se i osobe koje u organizmu imaju tragove narkotika čak i u slučaju da su ih konzumirali u inozemstvu prije ulaska u Singapur i ušli u zemlju prije nego su ih izbacili iz svog organizma. Uvoz, izvoz ili promet narkoticima unutar zemlje u količini od 10 grama povlači za sobom – smrtnu kaznu! Naprimjer, 2018. je zbog posjedovanja narkotika smrtna kazna provedena nad čak 11 osoba! Prije nego što uđete u zemlju, dok ste još na letu avionom i popunjavate popratnu dokumentaciju za ulazak u zemlju, nedvosmisleno ste upozoreni: osobe koje se bave trgovinom narkoticima bit će pogubljene. Sjećam se kako mi se krv u žilama zaledila kada sam pročitao to upozorenje, jer na trenutak pomislite šta bi se moglo desiti ako vam neko na aerodromu ili bilo gdje drugdje podmetne drogu.
Mnogi će pomisliti kako su ovakve i slične kazne pretjerane, možda čak i besmislene te da je Singapur zemlja vrlo ograničenih sloboda. No svaka od njih je zapravo itekako dobro osmišljena i ima za cilj da promovira vrijednosti visokog stepena higijene, zdravlja, moralnosti, uvažavanja drugih i drugačijih, kao i odgovornosti za sebe i druge. Primjera radi, prodaja žvakaće gume je u zemlji potpuno zabranjena s obzirom na to da je Singapur smješten u pojasu ekvatora i ima tropsku klimu s prosječnom temperaturom od oko 30°C tokom cijele godine, usljed čega se do uvođenja zabrane 1992. godine prolaznicima obuća redovno lijepila za žvakaće gume bačene na asfalt. Zabrana stvaranja buke poslije 22:00 sata sprječava mnoge incidente, poput onih između susjeda koji se žale jedni na druge. Zabrane nošenja džepnih noževa, pušenja ili nepropisnog prelaženja ulice svaka na svoj način čuvaju zdravlje i živote ljudi. Zatvorske kazne zbog dobacivanja prolaznicima, a naročito ženama, ili zbog vrijeđanja na nacionalnoj, rasnoj ili vjerskoj osnovi pozitivno utječu na kreiranje ambijenta jednakosti i eliminiraju osjećaj stanovnika da su objektivizirani zbog svog spola, rase ili uvjerenja.
Osjećaji slobode i jednakosti svakom stanovniku Singapura njihovu domovinu čine zemljom ugodnog življenja, čijem razvoju su onda spremni dati svoj puni doprinos. Oni su posebno važni u zemlji u kojoj se sudaraju vrlo različiti običaji i kulture (kineska, malajska, indijska i u manjem broju mnoge druge), a njih najučinkovitije postižete jasnim propisima jednakim za sve. Parlament Singapura zakone ove države iskoristio je kao kišobran pod kojim ima mjesta za sve i koji svakoga štiti od neželjenih oblika ponašanja. Upravo u tome leži jedna od tajni uspjeha Singapura, koji je pomirio i zbližio kulture i tradicije izuzetno različite jedne od drugih u svrhu zajedničkog napretka. Stoga, jedini kojima ovakva pravila mogu smetati su oni kojima nedostaju određeni maniri. A za sve one koji su fini i kojima odgovaraju zakon i red, Singapur je u najmanju ruku doista fin grad!
An interesting topic and I'm glad to come across your page where I found some helpful insights. Check out my…
Meni je Tallinn u top 3 u Evropi. Grad iz bajke, bas je poseban...
Meni je Talin jedno od vecih iznenadjenja. Isla sam poslom, nista ne ocekujuci i odusevila se!
Prekrasan opis uz još bolje slike... Malta je stavljena na moj popis 😉 Sljedeća je na redu....Hvala, lijepi pozdrav!
Oduševljena Kopenhagenom!