Malta: Očaravajući otok sa filmskog platna
Iako površinom od svega 316 kvadratnih kilometara predstavlja tek mrvicu kopna u središnjem Mediteranu, što je čini manjom od površine bosanskohercegovačkih općina Stolac ili Donji Vakuf, Malta je sa svojom bogatom historijom, predivnim pejzažima, neobičnom kulturom i šarolikim gradovima turistička destinacija na kojoj svaki putnik može pronaći nešto za sebe. Smještena između Sicilije na sjeveru i sjeverne Afrike na zapadu (Tunis) i jugu (Libija), Republika Malta je sa svoja tri otoka – Malta, Gozo i Comino – stoljećima bila na vjetrometini vrlo različitih civilizacija čije naslijeđe danas u vidu unikatne mješavine čini državu u kojoj se iza svakog ugla nudi nešto očaravajuće.
Duh arapskog svijeta
Srce Malte predstavlja njena stara prijestolnica nastala još u 8. stoljeću p.n.e. Feničani su je tada nazvali Maleth, Rimljani kasnije preimenovali u Melite, da bi nakon arapskog osvajanja dobila ime Mdina (ar. grad), koje nosi i danas. Sastoji se od desetak uličica i nekoliko trgova te ima manje od 300 stanovnika, pa je zbog toga poznata i po nadimku Silent City. Zidinama je izdvojena od obližnjeg i mnogo većeg Rabata (ar. predgrađe), a prepoznatljiva je po arhitekturi i uskim uličicama osmišljenim kako bi pružale hlad tokom većeg dijela dana, kreirajući tako ambijent na osnovu kojeg Mdina doista opravdava nadimak Tihi grad.
Od momenta kada kročite kroz njenu glavnu kapiju, sada već planetarno popularnu jer je na tom mjestu snimana jedna od scena Game of Thrones, uočavate da je Mdina drugačija od bilo kojeg drugog grada kojeg Malta nudi. Lutajući njenim pustim uličicama koje neodoljivo podsjećaju na sjevernoafričke gradove, imao sam osjećaj da se nalazim u Maroku ili da sam se vratio u period arapske vlasti na otoku dok me iz tog sanjarenja nije trgnuo zvuk automobila, čiji je ulazak u grad dozvoljen samo lokalcima. Tišina ovog mjesta posebno je upečatljiva noću, kada mdinske sokake obasjava blaga svjetlost staromodnih uličnih lampi.
Mdina obiluje mjestima idealnim za instagramične fotografije, ali i prilikama za upoznavanje s njenom historijom kroz razgled postavki koje nude Palazzo Falzon, Dungeons Museum, Mdina Experience ili The Knights of Malta. Idealno mjesto za odmor i pogled koji seže „do kraja otoka“ je Fontanella Tea Garden, koji uz pristupačne cijene imajući u vidu jedinstveno mjesto na kom se nalazi nudi ukusnu hranu i ogromne kolače. Za puni doživljaj Mdine, preporučio bih i dnevni i noćni obilazak, svaki od kojih nudi posebne impresije ovog čudesnog mjesta.
Šarm minijaturne prijestolnice
Kao i u većini država, jedan od zaštitnih znakova Malte je njena prijestolnica. Prva asocijacija na Maltu su mi oduvijek bili njeni raznobojni drveni balkoni tako da sam se Valletti radovao najviše zbog njih. Izvorno su se zvali muxrabija i imali su rupičaste drvene zaslone, vrlo slične mušepcima na tradicionalnim bosanskim kućama iz osmanskog perioda. Muxrabije su štitle od sunca i kiše, donosile privatnost i istovremeno omogućavale da neopaženi pratite šta se događa u susjedstvu. Iako danas umjesto ovih zaslona balkoni imaju staklo, i dalje cjelokupnoj Malti, a posebno Valletti, daju jedinstveni šarm i pečat kakav u istom obliku nećete pronaći drugdje.
Kao grad koji se u cijelosti nalazi pod zaštitom UNESCO kao spomenik svjetske baštine, Valletta naravno nudi mnogo više od ovih balkona, iako se radi o minijaturnoj prijestolnici. Mene su posebno oduševili Upper i Lower Baraka Gardens, prekrasni vrtovi s pogledom na Grand Harbour i Three Cities. Upper Baraka Gardens su naročito živopisni s brojnim lukovima, fontanama i klupama za sjedenje podno palmi, a turiste najviše privlače u 12:00 i 16:00 kada se oglašavaju topovi Saluting Battery, artiljerijske baterije koja datira još iz 1565. podsjećajući na opsadu Osmanlija koji su odatle napadali tadašnju prijestolnicu Birgu.
Ribarski čamci koji imaju oči
Još jedno mjesto na Malti koje kao da pripada potpuno drugačijem svijetu u odnosu na prethodna dva je Marsaxlokk, ribarsko naselje na jugiostoku otoka. Značaj ribolova za ovaj kraj naglašava umjetnička instalacija koja prikazuje ribara kako se na radost svojih sina, kćerke, psa i mačke vraća iz uspješnog ribolova. Duž luke se nalazi i nekoliko restorana s ribljim specijalitetima, a većinu ribe koja se prodaje na otoku ulovili su upravo ribari iz ovog sela i to na tradicionalan način koristeći male čamce luzzu i ribarske mreže.
Luzzu se mogu prepoznati po šarenilu svojih boja – najčešće su to kombinacije plave, narandžaste, žute, crvene, bijele, zelene i smeđe. Klupe u luci s kojih možete uživati u panorami ovog sela su obojene istim bojama, a posmatrajući jednog starog ribara kako ukrašava svoj čamac primijetio sam da to radi pažljivo, kao da slika umjetničko djelo, ali i s mnogo ljubavi i nježnim pokretima kistom, kao da miluje malo dijete. Posebno obilježje luzzua su njegove oči, po jedno s obje strane pramca. Vjeruje se da simboliziraju oči Horusa, feničanskog božanstva koje pruža zaštitu od zla, podsjećajući tako na Nazar Boncuğu koje štiti od uroka, ljubomore i zla i prisutno je u mnogim zemljama Bliskog istoka, a naročito Turskoj.
Čudo Rotunde
Iako među 365 malteških crkava mnogi najčešće ističu Katedralu Sv. Ivana (St. John’s Co Cathedral) sa bogato uređenom unutrašnjošću u baroknom stilu, meni lično najzanimljivija je Rotunda u gradu Mosta. Prva stvar koja je čini impresivnom je njena arhitektura, sa trećom najvećom samostojećom kupolom prečnika 37,2 metra. Izgrađena u neoklasičnom stilu, Rotunda je zapravo imitacija rimskog Panteona.
No ono što Rotundu čini posebno interesantnom je događaj iz Drugog svjetskog rata, u kojem je Malta bila jedna od omiljenih meta njemačkih zračnih snaga. 9. aprila 1942. bombarderi Luftwaffea su ispustili tri masivne bombe izravno na Rotundu. Dvije od njih su skliznule o njenu kupolu, dok ju je treća probila i pala među tristotinjak vjernika koji su se unutra nalazili, ne aktivirajući se. Bomba teška 50 kg danas je izložena kao podsjetnik na ovaj čudesni događaj dok unutrašnjost kupole i dalje nosi ožiljak iz tog dana.
Prirodne ljepote otoka
Posebna priča o Malti mogla bi se napisati o njenim pejzažima, morskoj obali, zaljevima, pećinama, liticama i drugim čudima prirode. Oni su naročito prisutni uz južne i zapadne obale otoka, rjeđe naseljene u odnosu na njegov sjeveroistok gdje se čitav niz gradova „zalijepio“ za Vallettu. Dva koja bih izdvojio su Blue Grotto i Popeye Village.
Taħt il-Ħnejja/Blue Grotto (Plava pećina) predstavlja najmagičniji pejzaž Malte. Sa prirodnim lukom visokim tridesetak metara i sistemom od još šest pećina, ovo mjesto je savršeno za uživanje u suncu, plavetnilu neba i mora te zvukovima morskih talasa. Ako vam se učini odnekud poznatim, to je možda i zbog toga što ste Blue Grotto vidjeli u kadrovima filmova kao što su Grof Monte Cristo ili Troja.
Još jedan fascinantni pejzaž s filmskog platna je Popeye Village na sjeveru otoka. Nastao je za potrebe snimanja filma Popeye, nakon kojeg je pretvoren u zabavni park posebno zanimljiv mlađoj populaciji. Čak i ako vas sama posjeta nekadašnjem filmskom setu ne privlači, pogled na uvalu u kojoj se nalazi sa smaragdno čistom vodom dovoljan je razlog za doći na ovo mjesto.
Iako sićušna, Malta je must-see evropska destinacija. Njeni kontrasti koji se sjajno nadopunjuju čine Maltu izuzetno sadržajnom za one koji vole upoznavati drugačije kulture, a fantastična klima koja je ugodna i u zimskim mjesecima čini otok privlačnim i za turiste koji ne žele ovdje nužno doći samo na ljetovanje.
Prekrasan opis uz još bolje slike… Malta je stavljena na moj popis 😉 Sljedeća je na redu….Hvala, lijepi pozdrav!