Tallinn: Najljepši vremeplov za putovanje u srednji vijek
Danas Estonija slovi kao najsavremenija digitalna zemlja svijeta. Glasanje na izborima, popis stanovništva, izvršavanje poreskih obaveza i štošta drugo se ovdje u potpunosti obavlja online. Broj IT start-upa u Estoniji veći je nego u Silicijskoj dolini, stoga ne čudi da neke svjetski poznate aplikacije poput Skypea potiču baš odavdje. No, to nije ono što me privuklo Estoniji.
Njen glavni grad Tallinn je pun života, zanimljive historije, bogate kulture, dobre hrane, originalne arhitekture i mnogih drugih prekrasnih stvari koje treba vidjeti i osjetiti. S oko 454.000 stanovnika najveći je i najvažniji administrativni, privredni i kulturni centar Estonije, a istovremeno je iz perspektive turiste dovoljno mali da sve što vrijedi posjetiti možete obići pješke. Prilikom moje turneje koja je obuhvatila Vilnius, Rigu, Tallinn i Helsinki, najveća očekivanja imao sam upravo od Tallinna i on ih je nedvojbeno ispunio.
Duh srednjeg vijeka na svakom koraku
Najvažniji turistički adut Tallinna je stari grad izuzetne ljepote, jedan od najbolje očuvanih srednjevjekovnih urbanih centara u cijeloj Evropi, zbog čega je još od 1997. pod zaštitom UNESCO. Unutar njegovih zidina, nekada dugih 4,5 kilometara i štićenih sa ukupno 46 kula od kojih je 26 danas u izuzetno očuvanom stanju, nalaze se kaldrmisane uličice s kućama, vilama i zgradama pastelnih boja. Šetajući starim gradom, poželio sam da imam oči kameleona kako bih lakše upio sve detalje oko mene. Sada kada želim izdvojiti neka posebna mjesta u gradu, shvatam kako imam veliki problem – ne znam koja bih prije izabrao.
Zahvaljujući tome što se dio starog grada nalazi na brdu Toompea, Tallinn ima dva vidikovca, međusobno udaljena tek nešto više od stotinjak koraka (!), odakle se pružaju najljepši pogledi na grad. Za mene ljepši je Patkuli. Okrenut je ka sjeveru i pruža pogled na zelenilo, dio gradskih zidina sa desetak njihovih kula, dok prizorom dominira toranj crkve sv. Olava. Visinom od 123,8 metara, od 1549. do 1625. bio je najviša zgrada svijeta, a prema zapisima, najmanje deset puta pogođen je gromom, dok je crkva tri puta uništena u požarima. Cijeli prizor kojeg vidite s Patkulija začinjen je spajanjem neba i mora u pozadini, pa je ovo mjesto savršeno za romantični zalazak sunca, koji je ovdje u ljetnim mjesecima veoma kasno, između 22 i 23 sata.
Vidikovac Kohtuotsa pruža pogled na istok, odnosno na crvene krovove starog grada među kojima se uzdižu skoro identični tornjevi stare gradske vijećnice i crkve Svetog duha, dok pozadinu uljepšavaju neboderi savremenog Tallinna, otvarajući tako posmatraču perspektivu razvoja grada kroz stoljeća. Ako ste dovoljno brzi na okidaču vaše kamere, možda ulovite i savršenu fotografiju galeba s ovakvom nesvakidašnjom pozadinom! Izazivam vas da ponudite bolju!
Raekoja plats, glavni starogradski trg, donio mi je poseban osjećaj gostoljubivosti. Nekadašnja gradska vijećnica i okolni objekti iz srednjeg vijeka, obilje ugostiteljskih objekata, dosta mnogougaonih drvenih klupa koje mogu poslužiti i kao ležaljke, mala i svima dostupna biblioteka, prilika da igrate šah s najmlađim estonskim velemajstorima, zelenilo – sve je tu i nikome nije tijesno. Teško je ovdje procijeniti koji kutak je ugodniji: neki od restorana i caféa za ukusan obrok i osvježavajuće piće, ili zapravo obična klupa gdje se možete utopiti među brojne turiste i lokalce te osjetiti dinamiku starog Tallinna potpuno besplatno. Dobre vibracije ovog mjesta natjerale su me da mu se vratim više puta tokom različitih perioda dana i u svakom od njih ugođaj je zaista izuzetan.
Bogata povijest na svakom koraku
Poseban dragulj trga je Raeapteek, apoteka koja na istom mjestu radi još od 1422. Sa kontinuitetom poslovanja od preko 600 godina, najstarija je apoteka svijeta! Individualna posjeta je besplatna (ulaz za organizovane grupe se naplaćuje), a pored starog inventara, lijekova ili repromaterijala korištenih za pripremu lijekova stotinama godina unazad, njen miris, uz uobičajeni „apotekarski“, odaje dojam starine koju ovdje možete vidjeti, dodirnuti, ali i namirisati. Doživljaj starog i autentičnog možete si priuštiti i na nešto drugačijim mjestima, kao što su restorani Peppersack i Olde Hansa, prepoznatljivi po tradicionalnom ambijentu. U potonjem se, naprimjer, ne koristi električna energija, pa ćete tu moći večerati isključivo uz svjetlost svijeća, baš kao u nekadašnja vremena. Spadaju u red nešto skupljih, ali ne i preskupih, no ovdje pored hrane plaćate i jedinstveni ugođaj kakav ćete teško naći drugdje.
Tek dvije minute hoda dalje nalazi se Katariina käik, jedno od nezaobilaznih i najinstagramičnijih mjesta u gradu. Pored srednjovjekovnih i skandinavskih građevina sa slatkim malim lukovima, ovaj prolaz krase stari kameni natpisi, prodavnice rukotvorina i kafići. Zastanete li na trenutak, u svojoj mašti ćete začuti topot konjskih kopita i vratiti se par stotina godina unazad. A samo nekoliko koraka dalje, stići ćete do kule Hellemann koja pruža priliku za šetnju dijelom gradskih zidina.
Na padinama brda Toompea, podno raskošne katedrale Aleksandra Nevskog, nalazi se Danish King’s Garden, mjesto gdje je, prema legendi, daleke 1219. godine nastala aktuelna zastava Danske, najstarija zastava jedne države koja se koristi bez prekida. Ovaj vrt je pravo igralište za ljubitelje fotografije: zidine koje pokušavate uloviti pod različitim uglovima, statue monaha bez lica, cvjetovi lavande i pogled na grad inspiracija su i za najzahtjevnije fotografe. Tu se nalazi Kiek in de Kök Fortifications Museum, jedan od najboljih gradskih muzeja. I tu možete prošetati dijelom gradskih zidina, ali i upoznati se s historijom Tallinna i Estonije, od vremena vladavine Danaca i Šveđana u srednjem vijeku, preko dolaska carske Rusije do okupacije od strane nacističke Njemačke i Sovjeta.
U podzemnim tunelima smještena je impresivna zbirka klesanih kamenih ploča, a posebno me je dojmio dio tunela korišten kao sklonište za vrijeme sovjetskog bombardovanja grada 1944. Samo jedan pogled na lutku male djevojčice u prirodnoj veličini koja s gas-maskom na glavi sjedi na klupi duboko ukopanog podzemnog tunela punog vlage kao da vrišti s porukom da, baš dok ste tu na odmoru, negdje daleko ili ne baš tako daleko postoje djeca skrivena u skloništima kako bi se zaštitila od razornih bombi koje padaju na njihove domove. Imajući u vidu neizbrisive veze baltičkih republika sa ostatkom bivšeg SSSR-a, ovdje ne možete pobjeći od atmosfere ruske agresije na Ukrajinu – svuda po gradu nalaze se zastave i drugi oblici podrške Ukrajini, koji uključuju i brojne postere osude ruskih ratnih zločina okačene pred ambasadom Rusije.
Ipak, iz vremena kada je Tallinn bio pod vlašću carske Rusije potječe jedan od najljepših dijelova grada: Kadriorg (u prijevodu: s one strane rijeke). Radi se o ogromnom parku s lijepim šetnicama i istoimenom palatom okruženom savršeno uređenim vrtom. Za nju se veže tužna priča, jer je Petar Veliki nakon osvajanja Tallinna dao izgraditi palatu kao poklon za svoju suprugu Katarinu. Posjetili su je nekoliko puta dok je bila u izgradnji, radujući se trenucima koje će tu skupa provesti. Međutim, Petar je iznenada umro prije završetka gradnje palate, nakon čega Katarina nikada nije smogla snage doći i uživati u ljepoti Kadriorga sama. Tako je palata vjerovatno postala najskuplji poklon ikad koji nije ostvario svoju namjenu. Danas je ova barokna palata muzej inozemnih umjetnina.
Kako do Tallinna?
Kao neko ko nije ljubitelj ljetnih vrućina, odlučio sam se za posjetu Tallinnu u ljeto – dani su tada ovdje veoma dugi, a dnevna temperatura je bila na ugodnih 22-24°C tako da se osjećate kao da dan provodite u klimatiziranom prostoru na otvorenom. Do Tallinna sam stigao autobusom iz Vilniusa, koji je tokom ove ljetne sezone povezan direktnom linijom WizzAira sa Splitom. Cestovne razdaljine između baltičkih prijestolnica nisu velike (4-4,5 sata jedna od druge), dok je međusobna željeznička povezanost nažalost slaba jer su Sovjeti insistirali na dobrim željezničkim vezama s centrima poput Moskve, St. Petersburga ili Minska, ali ne i dobrim konekcijama među baltičkim prijestolnicama. Još jedan način da posjetite Tallinn je trajektom iz Helsinkija, uz povoljne povratne karte već od 19 eura – odlična opcija koju sam iskoristio za putovanje u suprotnom smjeru, no o njemu neki drugi put.
Unikatna prijestolnica Estonije doživjela je izuzetnu povijest od svog statusa hanzeatske luke s početka 13. stoljeća do izlaska iz sjene moskovskog Kremlja i nezavisnosti koju danas uživa. Svojom mješavinom srednjevjekovnog i savremenog, Tallinn je poput svojevrsnog vremeplova gdje u istom danu možete uživati u čarima tradicionalnog srednjevjekovnog grada s jedne i potpuno modernog s druge strane. Iako nekada dio SSSR-a, Tallinn zapravo pruža ugođaj skandinavskog velegrada, ali uz značajno povoljnije cijene. S obzirom na bogatu turističku ponudu i divan ugođaj, ukoliko vam je potrebna ideja za jedan nesvakidašnji city break, Tallinn sigurno zaslužuje mjesto na vašoj bucket listi!
Meni je Talin jedno od vecih iznenadjenja. Isla sam poslom, nista ne ocekujuci i odusevila se!
Meni je Tallinn u top 3 u Evropi. Grad iz bajke, bas je poseban…